Can Sıkıntısına Birebir: Işık İle Boyama

Home/BLOG - Nafiz Emre Konuralp/Fotoğraf ve Video/Fotoğraf Çekimlerinden/Can Sıkıntısına Birebir: Işık İle Boyama

Can Sıkıntısına Birebir: Işık İle Boyama

Bayram tatilleri can sıkıntısı yaratma konusunda çok başarılıdır. Bu tarz tatiller haricinde hayli hareketli bir yaşantı içerisinde bulunan ben, tatillerdeki durgun hayata uyum sağlamakta zorlanıyorum. Ortaya çıkan can sıkıntısını bertaraf etnmek için bir şeyler yapmalıydım ve imdadıma ışık ile boyama yetişti. Evdeki sehpanın üzerindeki örtü ve objeler günlerdir hiç ilgimi çekmemişti ancak can sıkıntısından olacak ki gözüme çarpıverdiler ve bir anda ışık ile boyama tekniği aklıma geliverdi. Sehpa üzerindeki objeleri biraz düzenlersem tatil için yola çıkarken yanıma aldığım Streamlight marka Stylus led kalem ışık ile güzel bir ışıkla boyama çalışması yapabilirdim. Hemen fotoğraf makinemi tripod üzerine yerleştirdim ve ortamı kararttım.

70-200mm objektifimi taktım çünkü geniş açı kullanarak perspektif üzerinden bir anlatım yerine 70-100mm arası bir odak uzaklığı ile yalın bir perspektif algısı yaratmak ve ilgiyi ışık ile boyama tekniğine yöneltmek istiyordum. Ortamı zifiri karanlık hale getirip kompozisyonumu da hazırladıktan sonra 30 saniyelik pozlama değeri ile çekimlere başladım. Fotoğraf içerisindeki tüm alanları net istediğimden 70-200 lensin en kısık diyarfam değeri olan F22 değerini kullanmalıydım. Zaten ancak bu şekilde 30 saniye gibi uzun bir pozlama değerinde uygun bir fotoğraf ortaya çıkartabilirdim. ISO ayarımı ise 200’de bıraktım. ISO 100 gibi bir değerde kullanabilirdim ancak elimdeki led kalem ile doğru pozlamayı ISO 200 değerinde alacağımı biliyordum. Yine daha önce yaptığım çekimlerden Stylus led kalemin renk sıcaklığının çok soğuk olduğunu biliyordum.

Makinemin beyaz ayarını ona göre yapmalıydım. Yoksa masmavi bir fotoğraf ile karşılaşabilirdim. Ancak makine üzerindeki hiçbir standart beyaz ayarı tipi bu kalemin ışık sıcaklığını normal hale getirmeye yetmeyeceğinden ışık sıcaklığı yani Kelvin değerini el ile girmem gerekiyordu. Kelvin değerini el ile makinenin en yüksek değeri olan 10000 ‘e getirdim ve sonuç doğru bir beyaz ayarı yaptığımı gösteriyordu. Makineyi kumanda ile tetiklemeliydim çünkü kaybedecek tek bir saniyem bile yoktu. 30 saniyelik pozlama süresi boyunca masadaki her objeyi doğru açılardan ve doğru süreler boyunca aydınlatmalıydım. Yaptığım çekimlerde her obje için yaklaşık 2-3 saniyelik boyama süreleri gerekti. Arta kalan 5-6 saniyelik süreyi ise masa üzerindeki mumluğun çerçevelerini ve sehpanın kenarları boyamak için harcadım. Birkaç deneme çekiminden sonra ortaya ilginç sonuçlar çıkmaya başladı.

Photoshop ile hiçbir müdehalede bulunmadan fotoğrafları sizlerle paylaşıyorum. Her bir karede objeleri boyamak için harcadığım sürelerdeki farklılıkları, ışık açılarındaki değişiklikleri, boyamayı unuttuğum objeleri görebilmeniz mümkün.