Canon 5D Mark II Otomatik Netleme (AF) Arızası

Home/BLOG - Nafiz Emre Konuralp/Fotoğraf ve Video/Ekipmanlar/Canon 5D Mark II Otomatik Netleme (AF) Arızası

Canon 5D Mark II Otomatik Netleme (AF) Arızası

Canon 5D Mark II Auto focus problemi

Geçtiğimiz günlerde Canon 5D Mark II fotoğraf makinemin başından ilginç bir olay geçti. Makinemi en son 2 gün önce çantasına yerleştirmiş ve bir daha dokunmamıştım. Önemli bir çekime başlamak üzere makinemi çantadan çıkarttım, Üzerinde takılı bulunan 70-200mm objektifi çıkartıp 24-70’i taktım ve makineyi bir kenara bıraktım. Işıklar, fon vs ayarladım derken makineyi elime alıp ortam ışığını ölçmek için bir çekim yapayım dedim ancak o da ne! Otomatik netleme çalışmıyor. Lens üzerindeki AF on-off butonunu kontrol ettim ancak on konumunda. Makineyi kapatıp açmayı denedim ancak durum değişmiyor. Herhalde lenste bir problem var eyvah 24-70 ‘i kaybettik deyip 70-200 ‘ü geri taktım ancak sorun devam ediyordu. Birde 12-24 deneyelim bakalım dedim. Mark II hayır netlemeyeceğim diyordu. Bu 3 lens ile de sonuç alamayınca makinenin pilini çıkartıp bir süre beklemeyi denemeye karar verdim. Sonuç hüsran. Elime bir ince kıllı temizleme fırçası alıp lens ile gövdenin elektronik bağlantı tırnaklarını temizledim. Sonuç değişmedi. Hemen internette konu ile ilgili araştırma yaptım ancak bu sorun pek kimsenin başına gelmemiş. Bir çözüm yolu önerilmiyor. Son çare olarak makineyi fabrika ayarlarına döndürmek kalıyordu. Yaptığım onca ayar gidecekti ancak değerdi.

Makineyi fabrika ayarlarına döndürdüm ve büyük bir heyecanla deklanşöre yarım bastım ancak değişen bir şey olmamıştı. Modelime çekimi iptal etmeliyiz derken elime son bir deneme yapmak içni 50mm ‘yi aldım. 50mm ile sonuç değişti mi, tabiki hayır. Artık umutsuzluk içerisinde 50 mm ‘nin kapağını taktım ve makinayı koltuğun üzerine bırakırken alışkanlıktan olacak deklanşöre tekrar yarım basmış bulundum. O da ne bir motor sesi duyuyorum. Hemde ileri geri hızlı ve çılgınca hareketler yapan bir AF motoru sesi. Kapağı kapalı olan 50mm çılgınlar gibi netlik yakalamaya çalışıyor. Hemen lensin kapağını çıkarttım ve evet otomatik netleme geri gelmişti. 50mm ‘yi çıkartıp büyük bir heyecan ile 24-70 ‘i taktım ve sonuç değişmedi. Otomatik netleme çalışıyor. Rahat bir nefes almanın vakti gelmişti. Ardından makineyi fabrika ayarlarına geri döndürdüğüm için değişen bazı kritik ayarları hızlıca eski haline getirdim ve çekime başladım.

Çekim AF sistemi sorunu tekrarlanmadan sona erdi ve fotoğrafları bilgisayara atarak seçim yapmak için klasörü açtım. Ancak tahmin edin nasıl bir sürpriz ile karşılaştım. Makine fabrika ayarlarına döndüğü için fotoğrafları sadece jpg formatında kaydetmiş, Raw çekmemişti. Nerden bilebilirdim ki üst düzey profesyonel bir makinenin fabrika çıkışında varsayılan olarak sadece jpg çekecek şekilde ayarlanacağını. Mantık dışıydı ancak olan olmuştu. Hemen makineyi elime alıp büyük bir öfkeyle kaliteli ayarını raw + jpg olarak değiştirdim. Ancak malesef çekimin tamamını karşımda jpg dosyaları olarak görüyordum. Bu Photoshop ile yapacağım işlemlerde beni çok zorlayacak ve istediğim kalitede sonuç fotoğraflar yakalayamayacaktım. Büyük bir ders oldu…