Canon 5D Mark II ‘ye elvada, 6D ‘ye merhaba

Home/BLOG - Nafiz Emre Konuralp/Fotoğraf ve Video/Ekipmanlar/Canon 5D Mark II ‘ye elvada, 6D ‘ye merhaba

Canon 5D Mark II ‘ye elvada, 6D ‘ye merhaba

Canon 6D ile ilgili ilk yorumlarım

 

1 buçuk yıllık can yoldaşım Canon 5D Mark II ile yollarım geçtiğimiz günlerde malesef ayrıldı. Bu süre içerisinde 5D ile güzel zaman geçirdik, uzun yollar teptik, güzel kareler yakaladık, bolca eğlendik. Ancak teknoloji yerinde durmuyor ve yeni yeni oyuncaklar gönlümü okşuyor. Aslında 5D MK2 ‘den pek bir şikayetim yoktu.Ağırlık ve artık yetersiz olduğunu düşünmeye başladığım ISO performası dışında. 5D Mark II piyasaya çıktığı dönemlerde elbette ISO konusunda çok başarılı sayılıyordu ancak zaman ilerledi ve Canon ISO konusunda çalışmaya devam etti. Canon 6D ‘yi piyasaya çıkarttığında ilk baktığım ağırlığı oldu. Daha sonra ise sensör ve iso testlerine göz gezdirdim. Yeni full frame gövde 5D Mark II ‘den belki daha dayanıksızdı ama daha hafifti. ISO performansı ve sensor kalitesi Mark III ile yarışıyordu. Görenen o ki istelerim bir araya gelmişti. Üstü hdr çekim özellikleri, sessiz shutter modu ve yenilenen AF ve poz ölçüm sistemleri eklenince 6D ‘ye geçmem gerektiğine kesin olarak karar verdim. 5D Mark II ile hüzünlü bir ayrılığın ardından 6D ‘nin siparişini verdim ve ertesi yeni gövdeyi elime aldım.

Canon 6D ‘nin gövdesi daha küçük ve elime daha rahat oturduğunu söyleyebilirim. Gövde tam istediğim gibi çok daha hafif. Sessiz shutter modu kesinlikle çok ama çok tatlı. Hem genel titreşim azaltılıyor hemde kimse fotoğraf çektiğinizi hissetmiyor. Menü biraz karmaşık gibi ama zamanla alışılıyor. Butonlara özellik atamada sağlanan tam esneklik çok hoşuma gitti. Joystick benzeri yapının arkadaki tekerleğin üzerine çok yönlü tuş şeklinde gelmesi kullanımı hızlandırmış. Özellikle play, delete gibi butonların sol taraftan kalkıp sağ tarafa gelişi tek elle kullanımı rahatlatmış. Superimposed display görüntüsü ve netlik noktaları yapısı Mark II ile aynı olduğunda hiç yabancılık çekmedim. ISO testlerim ise beni çok ama çok tatmin etti. Birçok ortamda flaş desteğini azaltmaya başladığımı söyleyebilirim. Canon aslında giriş seviyesi full frame üreteceğim derken Mark III ‘e güçlü bir rakip üretmiş ancak biryerlerden kısmam gerek diyerek en yüksek enstantaneyi 4000 ile sınırlamış. 4000 enstantanenin üstüne pek çıkmadığımı düşünürsek benim için hiç problem değil. 6D ile birlikte full frame dünyasına giren wireless özelliği ve gps sistemi ise 6D ile gelen muhteşem özellikler. Kablosuz özelliğindeki tüm fonksiyonlar henüz çok verimli çalışmasa da, gün boyu yapılan uzun bir çekimden sonra ayakları uzatarak çektiğiniz fotoğrafları telefonun üzerinden önizleme yapmak çok keyifli. Hoşlaşılan fotoğrafları anında facebook yada twitter üzerinden paylaşabilmek çok çok daha keyifli. GPS özelliğini henüz kullanmadım ancak gezgin fotoğrafçılar için muhteşem bir özellik. Yaz gezmelerinde sık sık kullanacağımı tahmin ediyorum.
Kısacası 6D aldığım için çok ama çok memnunum. Almadan önce tereddütte kaldığım tek nokta video performansıydı. Video konusunda MarkII ‘ye bile yetişemiyordu ancak pek sık video çekmediğimi düşünürseniz büyük bir problem değil.Video çekecek olan zaten Mark III tercih etmelidir. Ben hafiflik ve yüksek iso peşindeyim. 6D full frame gövdeler içerisinde güzel bir yer edinecek diyebilirim. Getirdiği yenilikçi teknolojiler eminim ki Canon ‘un ileride çıkaracağı gövdelerde de yer bulacaktır.