Canon 70D İncelemem ve Gövde Hakkındaki Düşüncelerim

Home/BLOG - Nafiz Emre Konuralp/Fotoğraf ve Video/Ekipmanlar/Canon 70D İncelemem ve Gövde Hakkındaki Düşüncelerim

Canon 70D İncelemem ve Gövde Hakkındaki Düşüncelerim

Canon 70D, firmanın piyasaya çıkardığı en güncel DSLR fotoğraf makinesi modeli olarak bazı yeni teknolojiler içeriyor. Bu gövdenin piyasaya çıkmasını takip eden ilk birkaç ay yorumları ve incelemeleri takip ettikten sonra ikinci gövde olarak bir 70D edinmeye karar verdim. 70D ‘nin piyasaya çıkışı, Canon ‘un 7D ‘nin üretiminin durdurulacağına yönelik söylentilerin başladığı tarihe denk geliyor. Canon ‘un 7D serisini komple kaldıracağı, yeni bir model çıkartmayacağı ve 70D ‘nin 7D ‘nin yerini alacağı söyleniyordu. Evet baktığımızda 70D ‘nin 7D ‘den aldığı bazı özellikler olduğunu söylemek mümkün. Elektronik vizör bunlardan biri. Ancak gövde yapısı itibari ile 7D, full frame gövdesine sahip bir croplu makine iken 70D full frame gövdesi izlenimini pek vermiyor. Aslına bakarsanız 70D için 6D ‘nin croplu gövdelerdeki karşılığı diyebiliriz. 6D ‘de gövde yapısı düşünüldüğünde aslında alışılagelmiş bir full frame gövdesine sahip değil.

Benim 70D ‘yi ikinci gövde olarak tercih etmemde farklı sebepler söz konusuydu. Peki 70D ‘yi almama sebep olan etmenler nelerdi? Bu sorunun cevabını verirken bu yeni gövde ile ilgili bilmenizde faydası olabilecek teknik bilgilerde vermiş olacağım. Bu nedenle bu yazı çok detaylı olmasada bir inceleme yazısı olarak değerlendirilebilir.

Canon 70D Teknik Özellikler İncelemesi

Canon 70D modeli, görünürde aynı segmentin bir önceki modeli olan 60D ‘ye güncelleme olarak geldi. Bunu model kodundan anlayabiliyoruz. Ancak teknik özellikler bakımından 70D modelinin full frame gövdelere yaklaştığını ve kendi segmentinin dışına çıktığını söyleyebilirim. Düşük noise değerlerine sahip, yüksek iso performansı veren yeni CMOS sensörü bunun en büyük kanıtı. Bildiğimiz gibi crop sensor dediğimiz 1.6x çarpanına sahip CMOS sensörler full frame gövdelere nazaran yüksek gürültü değerlerine sahip olup, iso performanslarıda gözle görülür şekilde düşüktü. Ancak 70D modeli ile Canon bu problemleri büyük ölçüde aşmış görünüyor. Yaptığım testlerde bir full frame gövde olan 6D kadar temiz sonuçlar veremesede 70D ‘nin 60D ‘ye oranla çok başarılı olduğunu söylebilirim.

70D ile gelen ve Canon ‘un ilk kez bir DSLR gövdede kullandığı Hybrid Sensör teknolojisi ise bence DSLR makineler için devrim niteliğinde. Temelde aynı pixel içerisine tek yerine iki foto diyot sıkıştırılması ve bu iki foto diyodun faz karşılaştırması yaparak lensin odaklanmasını sağlaması prensibine dayanan bu sistem, etkisini Live View modundayken gösteriyor. Şimdiye kadarki DSLR gövdeler Live View modunda contrast karşılaştırması ile netlik yaptıklarından başarılı sonuçlar alamıyor ve netlik yapılana kadar lensin ileri geri birçok motor hareketi gerçekleştirmesi gerekiyordu. Bu durum hem zaman kaybına sebep oluyor hemde video çekerken otomatik netlemenin kullanılmasını imkansız kılıyordu. 70D ile gelen Dual Pixel CMOS sensör, live view modunda çok hızlı ve yumuşak bir geçiş ile tek seferde netlenmek istenen noktaya kilitlenebiliyor ve kitlendiği objeyi çok stabil bir şekilde takip edebiliyor. Bu sistem özellikle video çekenler için bir devrim niteliği taşıyor. Normalde netlik halkalarına takılan aparatlar ile sağlanabilen yumuşak netlik geçişleri, Dual Pixel teknolojisi sayesinde rahatlıkla ek bir aparata ihtiyaç duymadan yapılabiliyor. Sadece ekranda netlik yapmak istediğiniz noktaya dokunmanız yeterli. Bu yeni netlik sistemi sensöre gömülü olduğundan tabiki sadece Live View modunda kullanılabiliyor ancak sadece video değil fotoğraf çekerkende alt ve üst açılarda objenizin netliğinin otomatik takibini sağlamak için çok faydalı oluyor. Vizörden netlik alırken ise 7D ‘de bulunan elektronik netlik noktası sisteminin bir benzerinin 70D ‘de kullanılmış olması güzel bir gelişme. 19 noktalı ve tamamı cross type çalışabilen netlik noktaları 70D ‘deki önemli gelişmelerden biri.

Canon 70D görseli

Canon 70D ile çekilmiş bir 6D fotoğrafı. Çekimde lens olarak Canon 100mm F2.8 Macro USM kullanıldı.

Dokunmatik ekrandan bahsetmişken 70D ile gelen yeni bir özelliğinde bu olduğunu söylemek gerek. 650D modeli ile ilk kez karşımıza çıkan dokunmatik ekran 70D ‘ye entegre edilmiş. Hem dönebilen hemde dokunmatik hale gelen 70D ‘nin ekranı Live View ile yapılan alt ve üst açı çekimlerinde çok faydalı. Dokunmatik deklanşör özelliği zor pozisyonlarda ve bileğinizi bükerek yapmak zorunda kaldığınız çekimlerde, bizi deklanşöre basmaktan kurtardığı için büyük kolaylık sağlıyor.

Canon 70D ile çekilmiş fotoğraflar

Sensör keskinliğini görebilmeniz için Canon 70D ile çekilmiş yukarıdaki fotoğrafın 100% croplanmış hali. Fotoğraf ISO 100 ‘de çekildi.

Canon 70D ‘nin bence en önemli gelişimlerinden biri saniyedeki çekim sayısındaki artış ve ayna kalkış-iniş sitemindeki iyileştirme. Bir önceki model olan 60D, seri modda saniyede 5,3 kare çekim yapabilirken 70D ‘de bu rakam saniyede 7 kareye yükselmiş. Ayrıca ayna sistemnin mekanik hareketinin çok daha stabil hale geldiği ve çekim esnasından makinede çok daha az titreşim yarattığını söylemek mümkün. Full Frame bir gövde olan 5D Mark III ‘ün bile saniyede 6 kare çekebildiğini düşünürsek 7 kare çok iyi bir sayı. Ayrıca seri moddaki netlik takibi konusundada 70D ‘nin çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Vizörden çekim esnasında, yeni netlik sisteminin hareketli objelerin takibi başarılı. Okuduğum ve izlediğim inceleme ve karşılaştırmalarda 70D, rakibi olan Nikon D7100 ‘den hem Live View modunda netlik takibi hemde vizörden seri çekimlerde hareketli objelerin takibi konusunda çok daha başarılı.

70D ile gelen ve beni çok mutlu eden bir diğer özellik ise Wi-Fi bağlantısı. İlk olarak 6D modeli ile gelen ve kullanmayı çok sevdiğim kablosuz bağlantı özelliği 70D ‘ye eklenmiş. Özellikle stüdyo çekimlerinde fotoğrafların anında bilgisayar ekranında tam boyut ile kablosuz olarak görüntülenebilmesi harika bir özellik. Verdiğim fotoğrafçılık derslerinde, sınıf ortamında yaptığım uygulama çekimlerinde, makine üzerinde yaptığım tüm ayarlamaların projeksiyon yardımıyla tüm sınıf tarafından görülebilmesi ve çektiğim fotoğrafların eş zamanlı olarak büyük ekrana yansıtılabilmesi işimi çok kolaylaştırıyor.

Canon 70D Hakkında Son Değerlendirmelerim ve Yorumum

70D, full frame kullanmaya alışmış olanlar için tabiki yeterli bir ana gövde olmayacaktır. Ancak yeni özellikleri ve geliştirilmiş fotoğraf kalitesi ile iyi bir yardımcı makine olabilir. Bazı durumlarda 6D ile çekmenin mümkün olmadığı açılarda, fotoğrafları 70D ile hiç zorlanmadan çekebildiğim için 70D ‘yi çok seviyorum. Özellikle video alanında yaptığım çalışmalarda da 70D ‘yi büyük keyif alarak kullanıyorum. Hafif olması ve bir full frame gövdeden bekleyebileceğim ihtiyaçları büyük oranda karşılaması, ticari çekimler haricinde günlük yaşantımda 70D ‘yi sürekli yanımda taşımama sebep oluyor. Aslında 70D, yol arkadaşım oldu diyebilirim. Evet 6D çok iyi fotoğraf çekiyor ama kesinlikle 70D ‘yi daha çok seviyorum.