Nafiz Emre Konuralp
Nafiz Emre KonuralpPhotographer & Videographer

Özgeçmiş

Fotoğraf benim için iş olmanın yanında bir tutkudur. Zevk aldığım işi yapıyor olmak en büyük hayalimdi ve sanırım sevdiği alanda çalışamayan herkesin benzer bir hayali vardır. Ben hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.

Son dönemde fotoğraf ile birlikte video alanında da çalışmalar yapmaya başladım. Video alanında çalışmanında fotoğraf alanı kadar keyifli olduğunu düşünüyorum. Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni tecrübeler edinmeyi severim. Fotoğraf ve video alanındaki çalışmalarımız için neredeyse Türkiye ‘nin her yerine gidiyoruz. Keyifli çalışmalar gerçekleştirip, insanlar ile tanışıyor, şaşırtıcı hayat hikayeleri ile karşılaşıyoruz. Kısacası fotoğraf çok kapı açıyor, çok öğretiyor.

Hayatımı adadığım fotoğraf sanatına duyduğum sevgiyi diğer insanlara aşılamak için de çaba sarfediyorum. Bu amaçla şimdiye kadar üniversite ve çeşitli kültür merkezleri kapsamında düzenlenen fotoğrafçılık kurslarında yüzlerce fotoğraf sanatı meraklısına eğitim verdim. Fotoğrafın büyülü dünyasına adım atabilmeleri için hevesli kişilere yol göstermeye çalıştım. Her dönem meraklı onlarca öğrenciye bilgilerimi aktarmak ve sonuçları gösterdikleri gelişimi görmek benim için anlatılamaz bir duygu.

Fotoğraf çekmek çok yer gezmeyi ve çok öğrenmeyi gerektiriyor. Araştırmak, öğrenmek ve öğrendiklerimi insanlar ile paylaşmaktan keyif alan biri olmamdan dolayı web sitemde paylaşım yapabilmek amacıyla bir blog bölümü oluşturdum. Bu bölümde hem gezdiğim gördüğüm yerler ile ilgili yazılar paylaşıyorum hemde fotoğrafçılık ile ilgili bilgilerimi, deneyimlerimi, başımdan geçenleri kaleme alıyorum.

Geçmiş yıllarda profesyonel olarak müzik ile ilgilendim, grubum ile çok sayıda konser verme imkanım oldu. Cafe işletmeciliği, organizasyon, web tasarımı, sosyal medya danışmanlığı gibi alanlarda çalışmalarım oldu. Çok sayıda sivil toplum örgütünde gönüllü olarak çalıştım ve kurucuları arasında yer aldım. Kısacası çeşitli alanlarda hayatı dolu dolu yaşadım ve yaşamayı çok sevdim. Şimdi sadece fotoğraf sanatı dolduruyor hayatımı ve bu uğraş beni çok mutlu ediyor.

Nafiz Emre Konuralp, lise ve üniversite yıllarında yoğun olarak müzik alında çalışmalar yaptı. Üniversite eğitimi için yerleştiği Eskişehir ‘de alternatif müzik dalları ile ilgilenen insanları bir araya getirmek için 2006 yılında Eskişehir Rock Toluluğu ‘nu kurdu. Eskişehir Rock Topluluğu ‘nun kısa sürede yüzlerce üyesi oldu. Şehirde gelişen alternatif müzik akımını desteklemek için topluluk üyeleri ile birlikte sayısız organizasyon düzenledi. 2007 yılında Stüdyo Sert adlı müzik stüdyosunu kurarak çok sayıda müzisyenin demo ve albüm kayıtlarını gerçekleştirdi. 2009 yılında kendi müzik grubu İKİ ‘nin ilk albümü Faili Meçhul ‘ü kaydetti. Albüm kayıt sürecinde Eskişehir ‘de mühendislik eğitimi aldığı bölümünü bırakarak İstanbul ‘a taşındı. Albüm 1 Ocak 2010 tarihinde müzik marketlerdeki yerini aldı ve albümün çıkmasını takiben grubu ile çok sayıda konser verdi, radyo ve televizyon programlarına katıldı.

Albüm kayıt sürecinde başladığı Ses Mühendisliği Eğitim programı dahilinde aldığı zorunlu fotoğrafçılık dersleri hobi olarak ilgilendiği fotoğrafçılık alanındaki uğraşlarının hobi olmakta çıkması ile sonuçlandı. Müzikten arta kalan zamanlarını fotoğraf çekerek geçirmek yerine fotoğraf ana uğraş olmaya başladı ve bu uğraşında kendini daha fazla geliştirmek adına müzik kariyerini sonlandırdı. Bu dönemde Eskişehir ‘de yarım kalan eğitimini tamamlamak için İstanbul ‘dan Eskişehir ‘e geri taşındı.

Yarım kalan üniversite eğitimini sürdürürken üniversitenin fotoğrafçılık klübünde (DOFOK) temel fotoğrafçılık eğitimleri vermeye başladı. Kulüpte eğitim verdiği 5 yıl boyunca 1000 ‘den fazla üniversite öğrencisine fotoğrafçılık konusunda bilgilerini aktardı, fotoğraf santını sevdirmeye çalıştı. Kulüp kapsamında verdiği derslerin şehirdeki üniversite öğrencisi olmayan fotoğraf meraklılarından da yoğun şekilde ilgi görmesi nedeni ile daha detaylı eğitimler verebilmek ve tüm şehirdeki fotoğraf meraklılarını kucaklayan etkinlikler düzenlemek için Eskişehir Fotoğraf Atölyesi ‘ni (EFA) kurdu. Atölye bünyesinde İleri Fotoğrafçılık, Dijital Fotoğraf İşleme, Portre Fotoğrafçılığı gibi alanlarda eğitimler verdi, onlarca fotoğraf gezisi düzenledi. Tüm bu süreçte ticari fotoğraf ve video çekimleri yaparak geçimini sürdürdü. Fotoğrafçılık dernekleri ve topluluklarının etkinliklerinde fotoğraf sunumları gerçekleştirdi ve çeşitli karma sergilerde fotoğrafları sergilendi.

Tüm bu süreçte ayrıca sosyal medya danışmanlığı, web tasarımı, cafe işletmeciliği, ses ve ışık teknisyenliği gibi alanlarda da çalıştı. Halen Ogü Doğa Fotoğrafçılığı Kulübü ‘nün başkanı olarak görev yapmakta, fotoğrafçılık eğitimleri vermekte ve ticari çekimler yapmaktadır.

Instagram ‘da Takip Edin

[instagramy name=nafiz.emre style=default info_pos=top info_layout=3 shape=circle size=50 media=16 layout=grid link=file columns=4 speed=3000 effect=blindX window= 1 logo= 1 nofollow= 1 info= 1 full_name= 1 bio= 0 stats= 1 ]

Facebook ‘da Takip Edin

 

Hangi alanlarda çalışmalar gerçekleştiriyorum?

Kategorilere ayırmamız gerekirse ekibim ile birlikte 3 farklı alanda çalışma yaptığımı söyleyebilirim. Fotoğraf çekimleri için programımızın uygunluk durumuna göre Türkiye ‘nin çoğu ilini ziyaret ediyoruz. Sağ kısımda listelediğim alanlar dışında çekim yaptırmak istediğiniz farklı alanlar ve projeler var ise benimle iletişime geçebilirsiniz. Konuyu değerlendirip istediğiniz türde bir proje oluşturup çekimlerini gerçekleştirebiliriz.

Fotoğraf: Fotoğraf alanındaki çalışmalarımız için genelde iki yada üç kişilik bir ekip ile çalışıyoruz. Çekimin niteliği ve bütçesine göre kullandığımız ekipmanların detayları ve ekibimizde yer alan kişi sayısı değişiklik gösterebiliyor. Çekim ekibimize ek olarak model kullanmamız gereken durumlarda söz konusu olabiliyor. Oluşturduğumuz projeler ön planlama, çekim aşaması ve çekim sonrası dijital işleme süreçlerini içeriyor.

Video: Video alanındaki çalışmalarımız genelde geniş kapsamlı ekipman kullanımı gerektiriyor. Çekimin niteliği ve bütçesine göre ekipman temin etmek gerektiğinden teknik ön hazırlık süreci gerekebiliyor. Ayrıca yine çekimin niteliğine göre çekim planı oluşturmak, gerekli ise senaryo yazmak, seslendirme sanatçısı ile anlaşmak, model seçimlerini gerçekleştirmek ve çekim ekibi oluşturmak gerekiyor. Video çekimi yapılan projelerde ekipmanların çeşitliliği, kurulumların zahmetli olması ve ışık koşullarındaki değişkenlik nedeni ile çekim sürecimiz fotoğraf projelerine göre daha uzun olabilmekte.

Eğitim: Verdiğim fotoğrafçılık eğitimlerini 3 kategoride değerlendirmek gerekiyor. Genel eğitim anlamında Temel Fotoğrafçılık ve İleri Fotoğrafçılık düzeyinde gruplara eğitimler veriyorum. Temel fotoğrafçılık ve ileri fotoğrafçılık eğitimleri için düzenli bir program dahilinde gerçekleşmesi gereken ve birden çok ders içeren bir takvim oluşturmak gerekiyor.

Özelleştirilmiş alanlarda 1 yada 2 seanstan oluşan bir program dahilinde verdiğim eğitimlerin başlıkları ise Photoshop teknikleri ve dijital fotoğraf işleme, fotoğrafta kompozisyon, fotoğrafta ışık, yaratıcı fotoğraf teknikleri, portre çekim teknikleri ve benzeri şeklinde sıralanabilir.

Bu alanlardaki eğitimler tüm Türkiye ‘deki dernek, kulüp, özel firma yada devlet kurumları ve fotoğraf topluluklarının istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda planlanabiliyor.

Fotoğraf Alanındaki Çalışmalarım

 • Mimari, Mekan, İnşaat, Tesis ve Gayrimenkul
 • Otel tanıtım ve reklam
 • Düğün hikayesi ve Save The Date
 • Organizasyon ve Etkinlik
 • Moda, kişiye özel konsept, headshot
 • Konsept mezuniyet
 • Aile ve özel gün

Video alanında

 • Viral reklam, tanıtım filmi
 • Otel tanıtım videosu
 • Belgesel (Şirketler, kişiler yada bölgeler hakkında)
 • Düğün klibi ve Save The Date
 • Etkinlik & Organizasyon

Eğitim alanında

 • Temel ve İleri Fotoğrafçılık
 • Dijital fotoğraf işleme teknikleri
 • Diğer fotoğrafçılık konularında eğitimler (Kompozisyon, fotoğrafta ışık, yaratıcı fotoğraf teknikleri vb.)