Nafiz Emre Konuralp
Nafiz Emre KonuralpPhotographer & Videographer & Musician

Özgeçmiş

Fotoğraf benim için iş olmanın yanında bir tutkudur. Zevk aldığım işi yapıyor olmak en büyük hayalimdi ve sanırım sevdiği alanda çalışamayan herkesin benzer bir hayali vardır. Ben hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.

Son dönemde fotoğraf ile birlikte video alanında da çalışmalar yapmaya başladım. Video alanında çalışmanında fotoğraf alanı kadar keyifli olduğunu düşünüyorum. Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni tecrübeler edinmeyi severim. Fotoğraf ve video alanındaki çalışmalarımız için neredeyse Türkiye ‘nin her yerine gidiyoruz. Keyifli çalışmalar gerçekleştirip, insanlar ile tanışıyor, şaşırtıcı hayat hikayeleri ile karşılaşıyoruz. Kısacası fotoğraf çok kapı açıyor, çok öğretiyor.

Hayatımı adadığım fotoğraf sanatına duyduğum sevgiyi diğer insanlara aşılamak için de çaba sarfediyorum. Bu amaçla şimdiye kadar üniversite ve çeşitli kültür merkezleri kapsamında düzenlenen fotoğrafçılık kurslarında yüzlerce fotoğraf sanatı meraklısına eğitim verdim. Fotoğrafın büyülü dünyasına adım atabilmeleri için hevesli kişilere yol göstermeye çalıştım. Her dönem meraklı onlarca öğrenciye bilgilerimi aktarmak ve sonuçları gösterdikleri gelişimi görmek benim için anlatılamaz bir duygu.

Fotoğraf çekmek çok yer gezmeyi ve çok öğrenmeyi gerektiriyor. Araştırmak, öğrenmek ve öğrendiklerimi insanlar ile paylaşmaktan keyif alan biri olmamdan dolayı web sitemde paylaşım yapabilmek amacıyla bir blog bölümü oluşturdum. Bu bölümde hem gezdiğim gördüğüm yerler ile ilgili yazılar paylaşıyorum hemde fotoğrafçılık ile ilgili bilgilerimi, deneyimlerimi, başımdan geçenleri kaleme alıyorum.

Geçmiş yıllarda profesyonel olarak müzik ile ilgilendim, grubum ile çok sayıda konser verme imkanım oldu. Cafe işletmeciliği, organizasyon, web tasarımı, sosyal medya danışmanlığı gibi alanlarda çalışmalarım oldu. Çok sayıda sivil toplum örgütünde gönüllü olarak çalıştım ve kurucuları arasında yer aldım. Kısacası çeşitli alanlarda hayatı dolu dolu yaşadım ve yaşamayı çok sevdim. Şimdi sadece fotoğraf sanatı dolduruyor hayatımı ve bu uğraş beni çok mutlu ediyor.

Nafiz Emre Konuralp, lise ve üniversite yıllarında yoğun olarak müzik alında çalışmalar yaptı. Üniversite eğitimi için yerleştiği Eskişehir ‘de alternatif müzik dalları ile ilgilenen insanları bir araya getirmek için 2006 yılında Eskişehir Rock Toluluğu ‘nu kurdu. Eskişehir Rock Topluluğu ‘nun kısa sürede yüzlerce üyesi oldu. Şehirde gelişen alternatif müzik akımını desteklemek için topluluk üyeleri ile birlikte sayısız organizasyon düzenledi. 2007 yılında Stüdyo Sert adlı müzik stüdyosunu kurarak çok sayıda müzisyenin demo ve albüm kayıtlarını gerçekleştirdi. 2009 yılında kendi müzik grubu İKİ ‘nin ilk albümü Faili Meçhul ‘ü kaydetti. Albüm kayıt sürecinde Eskişehir ‘de mühendislik eğitimi aldığı bölümünü bırakarak İstanbul ‘a taşındı. Albüm 1 Ocak 2010 tarihinde müzik marketlerdeki yerini aldı ve albümün çıkmasını takiben grubu ile çok sayıda konser verdi, radyo ve televizyon programlarına katıldı.

Albüm kayıt sürecinde başladığı Ses Mühendisliği Eğitim programı dahilinde aldığı zorunlu fotoğrafçılık dersleri hobi olarak ilgilendiği fotoğrafçılık alanındaki uğraşlarının hobi olmakta çıkması ile sonuçlandı. Müzikten arta kalan zamanlarını fotoğraf çekerek geçirmek yerine fotoğraf ana uğraş olmaya başladı ve bu uğraşında kendini daha fazla geliştirmek adına müzik kariyerini sonlandırdı. Bu dönemde Eskişehir ‘de yarım kalan eğitimini tamamlamak için İstanbul ‘dan Eskişehir ‘e geri taşındı.

Yarım kalan üniversite eğitimini sürdürürken üniversitenin fotoğrafçılık klübünde (DOFOK) temel fotoğrafçılık eğitimleri vermeye başladı. Kulüpte eğitim verdiği 5 yıl boyunca 1000 ‘den fazla üniversite öğrencisine fotoğrafçılık konusunda bilgilerini aktardı, fotoğraf santını sevdirmeye çalıştı. Kulüp kapsamında verdiği derslerin şehirdeki üniversite öğrencisi olmayan fotoğraf meraklılarından da yoğun şekilde ilgi görmesi nedeni ile daha detaylı eğitimler verebilmek ve tüm şehirdeki fotoğraf meraklılarını kucaklayan etkinlikler düzenlemek için Eskişehir Fotoğraf Atölyesi ‘ni (EFA) kurdu. Atölye bünyesinde İleri Fotoğrafçılık, Dijital Fotoğraf İşleme, Portre Fotoğrafçılığı gibi alanlarda eğitimler verdi, onlarca fotoğraf gezisi düzenledi. Tüm bu süreçte ticari fotoğraf ve video çekimleri yaparak geçimini sürdürdü. Fotoğrafçılık dernekleri ve topluluklarının etkinliklerinde fotoğraf sunumları gerçekleştirdi ve çeşitli karma sergilerde fotoğrafları sergilendi.

Tüm bu süreçte ayrıca sosyal medya danışmanlığı, web tasarımı, cafe işletmeciliği, ses ve ışık teknisyenliği gibi alanlarda da çalıştı. Halen Ogü Doğa Fotoğrafçılığı Kulübü ‘nün başkanı olarak görev yapmakta, fotoğrafçılık eğitimleri vermekte ve ticari çekimler yapmaktadır.

Instagram ‘da Takip Edin

Facebook ‘da Takip Edin