Nafiz Emre Konuralp
Nafiz Emre KonuralpPhotographer & Videographer & Musician

Hakkımda

Fotoğraf benim için iş olmanın yanında bir tutku. Zevk aldığım işi yapıyor olmak en büyük hayalimdi. Sanırım sevdiği alanda çalışamayan herkesin benzer bir hayali vardır. Ben hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.

2011 yılında profesyonel anlamdaki müzik kariyerimi sonlandırdıktan sonra fotoğraf sanatı ile yoğun şekilde ilgilenmeye başladım. Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni tecrübeler edinmeyi seven biri olmanın verdiği katkı ile fotoğraf alanındaki çalışmalarım hızla ilerledi. Yolun açtığı kapılara fotoğrafın açtığı kapılarda eklenince fotoğraf çekmek benim için aynı zamanda bir meslek halini aldı.

Hayatımı adadığım fotoğraf sanatına duyduğum sevgiyi diğer insanlara aşılamak için de çaba sarfediyorum. Bu amaçla şimdiye kadar üniversite ve çeşitli kültür merkezleri kapsamında düzenlenen fotoğrafçılık kurslarında binlerce fotoğraf sanatı meraklısına eğitim verdim, atölyeler açtım, söyleşilere katılarak deneyimlerimi paylaştım. Eskişehir ‘de yaşadığım dönemde Doğa Fotoğrafçılığı Kulübü DOFOK başkanı olarak 5 yıl görev yaptım. Fotoğrafın büyülü dünyasına adım atabilmeleri için hevesli kişilere yol göstermeye çalıştım. Her dönem meraklı onlarca öğrenciye bilgilerimi aktarmak ve sonuçları gösterdikleri gelişimi görmek benim için anlatılamaz bir duygu.

Müzik grubum “İKİ” ile 2008-2011 yılları arasında profesyonel müzik piyasası içerisinde yer almış, çok sayıda konser, TV – Radyo programı, röportaj deneyimleri yaşamış, ve Faili Meçhul adlı bir albüm yayınlamıştık. Albüm güzel bir başarı yakalamıştı ve ulusal basında da sıkça yer bulmuş, hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinmiştik. Ancak müzik kariyerimi sonlandırdıktan uzun zaman sonra, 2017 yılında kenarıda kalmış bazı parçaları toparlamak ve yayınlamak istedim. Bu anlamda “Eskiden” adını verdiğim albümüm yayınlandı ve yasal müzik portallarından dinleyiciler ile buluştu. Eski kayıtlar olmasına rağmen albümün özelliklle Spotify üzerinde hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaşması ve ciddi dinlenme rakamlarına ulaşması sevindirici.

Cafe işletmeciliği, organizasyon, web tasarımı, sosyal medya danışmanlığı gibi alanlarda da deneyimlerim oldu. Çok sayıda sivil toplum örgütünde gönüllü olarak çalıştım ve kurucuları arasında yer aldım. Kısacası çeşitli alanlarda hayatı dolu dolu yaşadım ve yaşamayı çok sevdim. Şimdi sadece gezip görmek ve fotoğraf çekmek dolduruyor hayatımı. Mutluyum…

Özgeçmiş

Nafiz Emre Konuralp, lise ve üniversite yıllarında yoğun olarak müzik alında çalışmalar yaptı. Üniversite eğitimi için yerleştiği Eskişehir ‘de alternatif müzik dalları ile ilgilenen insanları bir araya getirmek için 2006 yılında Eskişehir Rock Toluluğu ‘nu kurdu. Eskişehir Rock Topluluğu ‘nun kısa sürede yüzlerce üyesi oldu. Şehirde gelişen alternatif müzik akımını desteklemek için topluluk üyeleri ile birlikte sayısız organizasyon düzenledi. 2007 yılında Stüdyo Sert adlı müzik stüdyosunu kurarak çok sayıda müzisyenin demo ve albüm kayıtlarını gerçekleştirdi. 2009 yılında kendi müzik grubu İKİ ‘nin ilk albümü Faili Meçhul ‘ü kaydetti. Albüm kayıt sürecinde Eskişehir ‘de mühendislik eğitimi aldığı bölümünü bırakarak İstanbul ‘a taşındı. Albüm 1 Ocak 2010 tarihinde müzik marketlerdeki yerini aldı ve albümün çıkmasını takiben grubu ile çok sayıda konser verdi, radyo ve televizyon programlarına katıldı.

Albüm kayıt sürecinde başladığı Ses Mühendisliği Eğitim programı dahilinde aldığı zorunlu fotoğrafçılık dersleri hobi olarak ilgilendiği fotoğrafçılık alanındaki uğraşlarının hobi olmakta çıkması ile sonuçlandı. Müzikten arta kalan zamanlarını fotoğraf çekerek geçirmek yerine fotoğraf ana uğraş olmaya başladı ve bu uğraşında kendini daha fazla geliştirmek adına müzik kariyerini sonlandırdı. Bu dönemde Eskişehir ‘de yarım kalan eğitimini tamamlamak için İstanbul ‘dan Eskişehir ‘e geri taşındı.

Yarım kalan üniversite eğitimini sürdürürken üniversitenin fotoğrafçılık klübü DOFOK ‘un başkanı olarak seçildi ve bu görevi 5 yıl boyunca sürdürdü. Kulüp bünyesinde temel fotoğrafçılık eğitimleri vermeye başladı. Kulüp kapsamında verdiği derslerin şehirdeki üniversite öğrencisi olmayan fotoğraf meraklılarından da yoğun şekilde ilgi görmesi nedeni ile daha detaylı eğitimler verebilmek ve tüm şehirdeki fotoğraf meraklılarını kucaklayan etkinlikler düzenlemek için Eskişehir Fotoğraf Atölyesi ‘ni (EFA) kurdu. Atölye bünyesinde İleri Fotoğrafçılık, Dijital Fotoğraf İşleme, Portre Fotoğrafçılığı gibi alanlarda eğitimler verdi, onlarca fotoğraf gezisi düzenledi. Tüm bu süreçte ticari fotoğraf ve video çekimleri yaparak geçimini sürdürdü. Fotoğrafçılık dernekleri ve topluluklarının etkinliklerinde fotoğraf sunumları gerçekleştirdi ve çeşitli karma sergilerde fotoğrafları sergilendi.

Tüm bu süreçte ayrıca sosyal medya danışmanlığı, web tasarımı, cafe işletmeciliği, ses ve ışık teknisyenliği gibi alanlarda da çalıştı. Müzik kariyeri sırasında açtığı Instagram hesabı @nafiz.emre günden güne büyüdü, özellikle fotoğrafçılık eğitimleri verdiği dönemde geniş kitlelere ulaştı ve yaptığı seyahatler ile ilgili paylaşımları sayesinde dünya genelinde yüzbinlerce kişinin takip ettiği popüler bir profil haline geldi. Çeşme ‘de yaşıyor ve yılın büyük bir kısmını seyahat ederek geçiriyor.

Instagram ‘da Takip Edin

Facebook ‘da Takip Edin