Hazal ile Eskişehir Musaözü civarında yaptığımız çekim

Home/BLOG - Nafiz Emre Konuralp/Fotoğraf ve Video/Fotoğraf Çekimlerinden/Hazal ile Eskişehir Musaözü civarında yaptığımız çekim

Hazal ile Eskişehir Musaözü civarında yaptığımız çekim

Eskişehir-Kütahya yolu üzerindeki Musaözü bölgesinde gördüğüm uçsuz bucaksız düzlük alanlar uzun zamandır ilgimi çekiyordu. Aklımda güneşli ancak hafif esintili bir günde bu bölgeye gitmek yaz başladığından beri hep vardı. Hazal ile daha önce bir iç mekan çekimi yapmış ve daha sonra bir dış mekan çekimi yapmak için sözleşmiştik. Çekim yeri ile ilgili konuşurken bu bölgeden ve orada ne ne tarz fotoğraflar çekmek istediğimden Hazal ‘a bahsettim ve onunda çok ilgisi çekti.
Çekim bölgesine Hazal ve arkadaşı Kezban ile birlikte gittik. Kezban ‘ın da bize katılması aslında benim çok avantajıma bir durum oldu. Böyle ışık standına yerleştirmeyi düşündüğüm flaşımı Kezban tutabilirdi ve Hazal yön ve poz değiştirdikçe flaşı kısa bir sürede yeni şartlara göre konumlandırabilirdim. Işık standına yerleştirdiğim bir flaş ile her pozda ışığın yönünü ve açısını değiştirmek gerçekten büyük zaman kaybı olabilirdi. Dış mekanlarda ve özellikle güneşli havalarda modelin arka fonunda güzel bir manzara var ise modeli genellikle flaş ile aydınlatır, arkadaki manzarayı diyaframımı mümkün olduğunca kısarak net bırakır ve düşük pozlarım. Flaş ışığı ile aydınlatarak normal pozladığım mankeni bu şekilde arka plandan ayırıyorum ve düşük pozlanan arka plan net olsada daha az dikkat çekiyor ve modelin arkasına gizleniyor.
Bu bölgede yaptığımız çekimlerde yine bu tekniği kullandım ancak havanın rüzgarlı olması nedeniyle softbox kullanmam neredeyse imkansızdı. Bu sebeple elimdeki beauty dish den bozarak bu tarz durumlarda pratik kullanım için tasarladığım flaş kafasını kullandım. İlk kez kullandığım bu kendi tasarımlandırdığım flaş kafası 60×60 cm lik softbox ‘ı neredeyse hiç aratmadı ve tüm çekim boyunca pratik bir şekilde bu aparatı işimi gördü. Akşam üzerin 17:00 gibi henüz bir miktar sert güneş ışığı altında 24-70mm lens ile ve flaş kullanarak yaptığım çekimler saat 18:30 – 19:00 civarlarında güneş ışığının yeterince yatıklaşması ve yumuşamasıyla yerini doğal ışığa bıraktı ve 50mm F/1.8 lens ile bazı durumlarda reflektördende yardım alarak çekimlere devam ettim. Bulunduğumuz ortam içerisinde kullanabileceğimiz bol miktarda obje olması ve güzel bir arka manzara işimizi oldukça kolaylaştırdı ve saat 20:00 civarı artık güneşin tamamen kaybolmasıyla çekimimizi sonlandırdık. Genellikle açık arazide oradan oraya koştıurmamız sebebiyle yorucu bir çekim oldu ancak aldığımız sonuçlar gerçekten çok tatmin edici. Bende böylece beauty dish ‘den çeşitli değişikliklerle tasarladığım flaş kafasının ne kadar işlevsel ve pratik olabileceği konusunda fikir sahibi oldum.