Canon 24-70 F2.8 Mk I ve Yorgunluk

Canon 24-70 F2.8 Mk I ve Yorgunluk

Canon EF 24 70 F/2.8 L USM

Bir Canon EF 24-70 F/2.8 L USM sahibi olarak isyanlardayım. Kendi ağırlığı 1 kg civarı olan 24-70 5D Mark II gövde ile birleşince tam bir ölüm makinası oluyor. Gövde ile birlikte 2 kiloyu bulan ağırlık 5-6 saat süren ve geniş mola aralıkları veremediğim çekimlerde yada foto safarilerde hem boynumu hemde bileğimi bir hayli zorluyor. Hal böyle olunca ertesi gün çektiğim ağrıları azaltmak için bir çözüm arayışına yöneldim.

Gövde yi değiştirsem diyorum ama Mark III neredeyse aynı gövde ağırlığına sahip. 7D olmaz, tüm lens setini olmasada bir kısmını değiştirmem gerekir. Full frame 6D geldi ancak ihtiyaçlarımı karşılamayabilir. Ancak yedek gövde olarak kullanabilirim. Lensi değiştirsem Sigma 24-70 yaklaşık 150 gram kadar farkediyor. Tüm bu alternatiflerden sonra gözüm Canon ‘un 24-70 f2.8 ‘e ye ni alternatifi ve 6D ‘nin kit lensi olarak tanıtılan EF 24-70 F4 L IS USM ‘ye takıldı. Daha hafif, IS var ve 0.7x makro çekebiliyor.Tek eksiği F/4 olması. Ancak zaten 24-70 ‘de F4 ün altına nadiren indiğimi düşünürsek sorun yok gibi görünüyor. Belki düşük ışık şartlarında netlemede problem yaşayabilirim. Ancak zaten düşük ışık şartlarında kablosuz tetikleyici ile flaş desteği kullandığımdan tetikleyicinin pilot ışığı işimi bir hayli kolaylaştırıyor.

Geriye tek bir soru kalıyor. F4 yeterince keskin mi ve F2.8 in o muhteşem kontrast değerlerini verebilecek mi? Bu sorunun cevabını almak için henüz çok erken. Lens henüz ülkemize gelmedi ve internet ortamında yeterince iyi yorum bulmak mümkün değil. Bir süre daha bekleyip hatta bir şekilde deneme çekimleri yapma şansı bulduktan sonra F4 ‘e geçerek acılarıma son verebilirim. Bu imkanı bulduğumda ayrıntıları sizinle paylaşacağım.