Portre / Kişiye Özel Çekim Detayları

Portre yada kişiye özel çekim, kendinizi görsel anlamda daha iyi ifade etmek istediğiniz durumlarda başvurabileceğiniz bir çekim alanıdır.

Portre fotoğraf, kişinin yüzünün ve yüz ifadesinin betimlenmesi ile oluşturulur. Portre fotoğrafın amacı, kişinin dış görünüşünü, kişiliğini ve ruh hâlini yansıtmaktır. Portre fotoğraflar belirli bir kompozisyon dahilinde kişinin fotoğrafçıya poz vermesiyle çekilir. Portrelerde genelde model, fotoğrafçıya doğru bakar ve fotoğrafçı tarafından yakın plan fotoğrafı çekilir. Bu sayede kişinin izleyiciye en başarılı şekilde betimlenmesi sağlanır.

Son yıllarda fotoğrafçılık alanında öne çıkan bir diğer kavram ise kişiye özel çekimdir. Portre fotoğraflarda genellikle birkaç sonuç fotoğraf istenirken kişiye özel çekimlerde farklı ifadeler ve farklı kostümler ile farklı mekanlarda çekimler gerçekleştirilerek çok sayıda sonuç fotoğraf elde edilir. Kişinin boy ve farklı yönlere bakan fotoğrafları da çekilebilir.

Kimler Kişiye Özel Çekim yaptırmak isteyebiliyor?

Birçok farklı amaç için kişiye özel çekim yaptırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Fotoğraf çektirmeyi çok seviyor yada sadece internet ortamında iyi fotoğraflar ile yer almayı istiyor olabilirsiniz.

Çeşitli yarışmalara katılmak ve bu yarışmalarda fotoğraf ile yapılan ön elemeleri geçmek isteyenler, kariyerinde ilerlemek isteyen oyuncular, cast ajanslarında model olarak kayıt yaptırmak isteyenler, müzisyenler ve müzik grupları, sporcular, şirket yöneticileri, politikacılar yani kısaca kendini profesyonelce çekilmiş fotoğraflar ile ifade etmek isteyen herkes özel çekim yaptırmak isteyebilir.

Portre ve kişiye özel çekimler tercihinize göre stüdyo ortamında yapılabileceği gibi önceden belirlenen bir yada birden çok kapalı yada açık mekanda da gerçekleştirilebilir.

Stüdyoda Portre Çekimi

Stüdyo ortamında yaptığımız çekimlerde stüdyo flaşları kullanıldığından ve izole bir ortama sahip olduğumuzdan yaratıcılık konusunda sınırsız oluyoruz. Fotoğraflarda doğal ortam ışığı kullanılmadığından ışığı dilediğimiz gibi kullanıp yaratıcı fotoğraflar elde edebiliyoruz. Stüdyo ortamında mekan kullanımı söz konusu olmadığından yani çeşitli tonlardaki fonlar önünde çekim yapıldığından modeli öne çıkaran fotoğraflar elde ediyoruz.

Dışarıda Portre Çekimi

Stüdyo haricinde mekan kullanarak yapılan çalışmalarda kompozisyon çok önemlidir. Güçlü bir kompozisyonun kurularak çekilen portreler stüdyo çekimlerinden daha etkilidir. Çekim için kapalı yada açık mekanlar tercih edilebilir. Önemli olan iyi ışık kullanımı ile birlikte modelin mekan içerisine iyi bir şekilde yerleştirilmesi ve mekan ile bütünlük kurulmasıdır. Bu amaçla dış mekan çekimlerinde genellikle geniş açı lensler kullanırım. Böylece sizi içerisinde bulunduğunuz mekan ile birleştirir ve fotoğraflara bakan kişilerin siz ve mekan arasında bir bağ kurabilmelerini sağlamaya çalışırım.

2013 – 2014 Yılları Arasında Neler Çektik?

Çekim yaptırmak mı istiyorsunuz?

Portre çekimi / Özel çekim yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki formu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İsminiz *

E-mail adresiniz *

Telefon Numaranız

Çekim yapılması istenen şehir *

Planladığınız tahmini çekim tarihi

Yaptırmak istediğiniz çekim ile ilgili detaylar *

* ile işaretlenen alanların doldurulması gerekmektedir