Sigma 12-24 mm f/4.5-5.6 II DG HSM ile birkaç düğün fotoğrafı

Home/BLOG - Nafiz Emre Konuralp, Düğün Fotoğrafları ve Videoları, Ekipmanlar, Fotoğraf ve Video/Sigma 12-24 mm f/4.5-5.6 II DG HSM ile birkaç düğün fotoğrafı

Sigma 12-24 mm f/4.5-5.6 II DG HSM ile birkaç düğün fotoğrafı

Geçtiğimiz günlerde aldığım ve geniş açı ihtiyacımı fazlasıyla karşılayan Sigma 12-24 mm f/4.5-5.6 II DG HSM ile çektiğim düğün hikayesi fotoğraflarından bazılarını paylaşmak istiyorum. Canon 24-70 ‘in geniş açı ihtiyaçlarımı karşılamadı durumlarda 12-24mm gerçekten muhteşem sonuçlar veriyor. Full Frame makinelerde kenar bozulmalarını bir hayli düşük tutabilen güzel bir lens Sigma 12-24mm. Ancak yaptığım çekimlerde F8 ‘den geniş diyafram aralıklarında keskin sonuçlar almakta oldukça zorlandım.

F8-F9 ve daha küçük diyafram açıklıklarında ise lensin keskinliği oldukça iyi. Beni şaşırtan bir diğer önemli özellik ise güneşi karşıma alarak yaptığım ters ışık çekimlerinde netleme performansının harika oluşu. Bu tip ışık şartlarında Canon 24-70mm beni bir hayli zorlarken Sigma 12-24mm hızlı ve hiç zorlanmadan netleme yaparak kendini bir hayli sevdirdi. Sigma 12-24mm ‘nin belki de beni en çok zorlayan yönü filtre kullanımında yarattığı sıkıntı.

Malesef 12-24mm ile ön kısmıma monte edilen polarize filtrelerden kullanamıyoruz ancak lens ile makine gövdesi arasına jel filtre adı verilen filtreler takılabiliyor. Bu filtreleri bulmak hem çok zor hemde kullanım açısından bir hayli sıkıntılı. Zira jel filtreleri taktıktan sonra döndüremiyoruz. Sigma 12-24mm ile polarize filtre kullanamasamda çektiğim fotoğraflardaki renk doygunlukları ve gökyüzü mavi yoğunluğu tatmin edici düzeyde. Camera Raw ile yapılabilecek küçük müdehaleler ile istenen renk doygunluğu rahatlıkla alınabilir. Sigma 12-24mm ile çektiğim ve işleme fırsatı bulabildiğim düğün hikayesi çekimlerinde bazılarını aşağıda görebilirsiniz.